Attitude Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner, 800 ml

Gentle and natural toy cleaner

£7.58 £8.90 -15%

(£9.48 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 800 ml

In stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Monday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Free from fragrances
  • Free from harmful chemicals
  • Hypoallergenic

Frequently bought together with Attitude Baby Unscented Washing Up Liquid, 700 ml

Attitude Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner, 800 ml £7.58 (£9.48 / l)
Attitude Baby Unscented Washing Up Liquid, 700 ml £4.41 (£6.30 / l)
Total price: £11.99
Description

ATTITUDE’s Toy Cleaner is free from chemicals that could be harmful to children. It contains no fragrances, is hypoallergenic and can also be used on smooth surfaces.

Directions for use:

  • Turn the STOP nozzle.
  • Spray on and wipe off, then rinse thoroughly with water.
Item no.: AT-40169
Content: 800 ml
EAN: 626232401691
Brands: Attitude
Types of Products: All-Purpose Cleaner
Scents : Neutral Fragrance
Properties : Hypoallergenic
Consistency: Liquid
Certificates: Certified Eco Logo
Use for: Children's Room, Surfaces
Effective: Against Dirt
Ingredients

< 5 % Nonionic surfactants, Caprylyl glucoside, Myristyl glucoside, Aqua (Water), Sodium Citrate, Sodium bicarbonate, Saponins

Sustainability at ATTITUDE
Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal information
Manufacturer: ATTITUDE, 231 rue Saint-Honoré, 75001, Paris, France, info@attitudeliving.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Attitude Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner

5 customer reviews in all languages

4,9 out of 5 stars
5 stars
15 (88%)
4 stars
2 (11%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

17 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 5 reviews available in other languages.