Degreaser for Stubborn Deposits

Filter & sort

Prices Scents Brands Properties Consistency Certificates Use for Effective
Filter

Degreaser: 13 items

Sonett Orange Power Cleaner

Sonett Orange Power Cleaner, 0.5 l (500 ml)

  • Suitable for the kitchen, windows & floors
  • With orange oil from organic farming
  • Well tolerated by the skin
£3.85 £4.30 (£7.70 / l)

Delivery by October 13

Greenatural Degreaser

Greenatural Degreaser, Refill 0.5 l (500 ml)

  • High grease-cutting power
  • Biodegradable
  • With tea tree and lemon oil
£3.24 £3.60 (£6.48 / l)

Delivery by October 13

Uni-Sapon Degreaser

Uni-Sapon Degreaser, 500 ml

  • Suitable for rough, absorbent surfaces
  • Degreaser, all-purpose cleanser & stain remover in one
  • Made with plant soap
£10.17 £11.30 (£20.34 / l)

Delivery by October 13

Grease Remover - Grapefruit

Frosch Grease Remover -​ Grapefruit , 500 ml

  • Effective against grease & dirt
  • For wipeable surfaces
  • Food-safe formula
£3.33 £3.70 (£6.66 / l)

Delivery by October 13

pero Degreaser

pero Degreaser, 500 ml refill

  • Biodegradable
  • Natural formula
  • With laurel bay essential oil
£4.77 £5.30 (£9.54 / l)

Delivery by October 13

Biopuro Degreaser

Biopuro Degreaser, 500 ml

  • Hypoallergenic
  • Dermatologically tested
  • Can be used on various kinds of surfaces
£6.10 £6.80 (£12.20 / l)

Delivery by October 13

Officina Naturae Multi-Surface Degreaser

Officina Naturae Multi-​Surface Degreaser, 750ml (Refill)

  • Cleans various surfaces
  • Highly concentrated formula
  • Made with pure plant-based tensides
£5.48 £6.10 (£7.31 / l)

Delivery by October 13

ALPEKO Oven Cleaner

ALPEKO Oven Cleaner , 3 l

  • Removes grease & dirt
  • Plant-based formula
  • Biodegradable
£29.52 £33.00 (£9.84 / l)

Delivery by October 13

Officina Naturae Solid Multi-Surface Degreaser

Officina Naturae Solid Multi-​Surface Degreaser, 80 g

  • For kitchen, surfaces & laundry
  • Effective & practical
  • Cleans stubborn dirt
£6.70 £7.45 (£83.75 / kg)

Delivery by October 13

Poliboy Orange Power Cleaner

Poliboy Orange Power Cleaner, 200 ml

  • Fights grease, glue & stains
  • Can be used diluted & undiluted
  • With an orange fragrance
£8.13 £9.05 (£40.65 / l)

Delivery by October 13

pierpaoli ekos Degreaser

pierpaoli ekos Degreaser, 750 ml

  • For ovens & surfaces
  • With plant-based surfactants
  • Lemon scent
£4.56 £5.05 (£6.08 / l)

Delivery by October 13

La Corvette Degreasing Spray

La Corvette Degreasing Spray, 750 ml

  • For washable surfaces
  • Natural formula
  • With thyme
£7.92 £8.80 (£10.56 / l)

Delivery by October 13

ALPEKO Eucalyptus Degreaser

ALPEKO Eucalyptus Degreaser, 3 l

  • For surfaces
  • Without any harmful residues
  • Delicate scent
£24.44 £27.00 (£8.15 / l)

Delivery by October 13