The Full Officina Naturae & Solara Assortment

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Brands Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

All Officina Naturae & Solara Products: 1 - 30 of 41 items

Officina Naturae Measuring Cap

Officina Naturae Measuring Cap, 1 piece

  • Helps dissolve the detergent
  • Improves the cleansing action
  • Reduces the amount of detergent required
£1.91 £2.15

Delivery by October 13

Officina Naturae Liquid Detergent

Officina Naturae Liquid Detergent, 4 l

  • Also suitable for delicate fabrics
  • Gentle and deep cleaning
  • With pure essential oils
£22.90 £25.50 (£5.73 / l)

Delivery by October 13

Officina Naturae Fabric Softener

Officina Naturae Fabric Softener, 1 l

  • Loosens the fibers
  • Particularly skin friendly
  • Fast and complete biodegradability
£4.96 £5.50 (£4.96 / l)

Delivery by October 13

Officina Naturae Washing Powder

Officina Naturae Washing Powder, 2 kg

  • High cleaning power
  • Free from petrochemicals and optical brighteners
  • Surfactants of plant origin
£16.28 £18.10 (£8.14 / kg)

Delivery by October 13

Officina Naturae Bleaching Agent

Officina Naturae Bleaching Agent, 500 g

  • Disinfectant
  • Removes stains from 40°C
  • Counteracts yellowing
£7.31 £8.15 (£14.62 / kg)

Delivery by October 13

Officina Naturae Dishwashing Powder

Officina Naturae Dishwashing Powder, 2 kg

  • Sparkling clean
  • High concentration
  • Sufficient for up to 100 cycles
£17.19 £19.10 (£8.60 / kg)

Delivery by October 13

Officina Naturae Universal Cleaner

Officina Naturae Universal Cleaner, 1 l

  • High cleaning power with active oxygen
  • Fast and complete biodegradability
  • With pure essential oils
£5.78 £6.45 (£5.78 / l)

Delivery by October 13

Officina Naturae Liquid Detergent Lavender

Officina Naturae Liquid Detergent Lavender, 1 l

  • Nickel tested
  • Free from petrochemicals and brighteners
  • Contains lavender oil
£8.02 £8.90 (£8.02 / l)

Delivery by October 13

Officina Naturae Citric Acid Powder

Officina Naturae Citric Acid Powder, 500 g

  • Versatile
  • 3 in 1
  • Vegan certified
£8.74 £9.70 (£17.48 / kg)

Delivery by October 13

Universal Cleaning Concentrate Parfume Free

Officina Naturae Universal Cleaning Concentrate Parfume Free, 1 l

  • Dermatologist tested
  • Nickel tested
  • With active oxygen
£6.10 £6.80 (£6.10 / l)

Delivery by October 13

Officina Naturae Sodium Percarbonate

Officina Naturae Sodium Percarbonate, 500 g

  • Versatile washing additive
  • For hand & machine washing
  • For stains & bleaching
£4.96 £5.50 (£9.92 / kg)

Delivery by October 13

Officina Naturae Liquid Detergent Perfume Free

Officina Naturae Liquid Detergent Perfume Free, 4 l

  • Nickel tested
  • Free from petrochemicals and brighteners
  • Especially suitable for people with allergies
£27.49 £30.50 (£6.87 / l)

Delivery by October 13

Officina Naturae Dishwashing Powder

Officina Naturae Dishwashing Powder, 1 kg

  • Sparkling clean
  • High concentration
  • Particularly economical
£12.21 £13.55 (£12.21 / kg)

Delivery by October 13

Officina Naturae Solid Dishwashing Soap

Officina Naturae Solid Dishwashing Soap, Orange (80 g)

  • Concentrated & economical
  • Sparkling clean and shine
  • Pleasant fragrance
£5.99 £6.65 (£74.88 / kg)

Delivery by October 13

Officina Naturae Bleaching Percarbonate

Officina Naturae Bleaching Percarbonate, 500 g

  • Based on sodium percarbonate
  • Suitable for hand & machine wash
  • Improves the cleaning performance
£7.31 £8.15 (£14.62 / kg)

Delivery by October 13

Officina Naturae Dishwashing Liquid

Officina Naturae Dishwashing Liquid, 1 l

  • Sensitive on skin, pH-neutral
  • Very economical, high cleaning power
  • Easy cleaning
£5.99 £6.65 (£5.99 / l)

Delivery by October 13

Officina Naturae Laundry Fragrance

Officina Naturae Laundry Fragrance, Sea Breeze (100 ml)

  • For hand & machine washing
  • For approx. 15 uses
  • Also for room scenting
£8.74 £9.70 (£87.40 / l)

Delivery by October 13

Officina Naturae Citric Acid Powder

Officina Naturae Citric Acid Powder, 500 g

  • Easy to use
  • Suitable for bathroom taps
  • Doubles as a fabric softener & rinse aid
£8.74 £9.70 (£17.48 / kg)

Delivery by October 13

Officina Naturae Wooden Dish Brush

Officina Naturae Wooden Dish Brush, 1 Pc

  • Suitable for non-stick pots & pans
  • Waxed beech wood handle
  • Fibre bristles
£4.05 £4.50

Delivery by October 13

Officina Naturae Multi-Surface Cleaner

Officina Naturae Multi-​Surface Cleaner, 750ml (Refill)

  • Powerful cleaning performance
  • Made from Italian, plant-based surfactants
  • Vegan formulation
£4.56 £5.05 (£6.08 / l)

Delivery by October 13

Officina Naturae Solid Dish Soap

Officina Naturae Solid Dish Soap, Orange -​ cylinder shape (180 g)

  • Very rich formula
  • Sufficient for up to 200 applications
  • Plastic-free packaging
£11.59 £12.90 (£64.39 / kg)

Delivery by October 13

Officina Naturae Vegetable Neutralising Softener

Officina Naturae Vegetable Neutralising Softener, 1 l

  • Innovative formula
  • Natural & of vegetable origin
  • Gentle on fibre
£5.58 £6.20 (£5.58 / l)

Delivery by October 13

Officina Naturae Washing Powder

Officina Naturae Washing Powder, 1 kg

  • Strong cleaning power
  • Surfactants of plant origin
  • Contains lavender oil
£11.80 £13.10 (£11.80 / kg)

Delivery by October 13

Officina Naturae Descaler

Officina Naturae Descaler, 750 ml Refill

  • Removes 100% of the limescale
  • Particularly effective formula
  • ICEA certified and Vegan OK
£5.07 £5.65 (£6.76 / l)

Delivery by October 13

Officina Naturae Textile Wash Soap Marseille

Officina Naturae Textile Wash Soap Marseille, 200 g

  • Biodegradable
  • Skin friendly, gentle, non-irritating
  • Vegan OK certified
£5.48 £6.10 (£27.40 / kg)

Delivery by October 13

Officina Naturae Dishwashing Detergent Perfume Free

Officina Naturae Dishwashing Detergent Perfume Free, 4 l

  • Nickel tested, pH-neutral
  • Very economical, strong cleaning power
  • Dermatologically tested
£21.89 £24.50 (£5.47 / l)

Delivery by October 13

Officina Naturae Cleaning Brush

Officina Naturae Cleaning Brush

  • Gentle & thorough cleaning action
  • Made from waxed beech wood
  • Fibre bristles
£4.56 £5.05

Delivery by October 13

Officina Naturae Multi-Surface Degreaser

Officina Naturae Multi-​Surface Degreaser, 750ml (Refill)

  • Cleans various surfaces
  • Highly concentrated formula
  • Made with pure plant-based tensides
£5.48 £6.10 (£7.31 / l)

Delivery by October 13

Officina Naturae Universal Cleaning Concentrate Pine

Officina Naturae Universal Cleaning Concentrate Pine, 1 l

  • Dermatologist tested
  • Nickel tested
  • With active oxygen
£6.60 £7.35 (£6.60 / l)

Delivery by October 13

Officina Naturae Regeneration Salt

Officina Naturae Regeneration Salt, 1 kg

  • High-quality product
  • Pure, natural salt
  • Descales the water
£3.04 £3.40 (£3.04 / kg)

Delivery by October 13