sodasan - Ecological Detergents & Cleaners

Household cleaners, laundry products, soaps & more

Shop by category

Filter & sort

Prices Type of Laundry Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

sodasan: 1 - 30 of 54 items

Sodasan Organic Curd Soap Cream Soap

Sodasan Organic Curd Soap Cream Soap, 100 g

  • manufactured from high-quality organic vegetable oils
  • unscented
  • free of colouring and preservatives
£1.80 £2.00 (£18.00 / kg)

Delivery by October 12

Sodasan Lime Color Laundry Detergent

Sodasan Lime Color Laundry Detergent, 1,50 l

  • Vegan, Eco Guarantee & EcoCert certified
£7.42 £8.25 (£4.95 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Ecological Stain Removal Gel

Sodasan Ecological Stain Removal Gel, 200 ml

  • easy to use brush head
  • effective stain removal
  • with organic vegetable oil
£3.04 £3.40 (£15.20 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Fabric Softener

Sodasan Fabric Softener, Lavender (750 ml)

  • Free from dyes & preservatives
  • Natural scents from pure essential oils
  • Suitable for all kinds of fibres
£3.33 £3.70 (£4.44 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Ecological Rinse Aid for Dishwashers

Sodasan Ecological Rinse Aid for Dishwashers, 500 ml

  • dry, sparkling dishes
  • unscented
  • suitable for all standard dishwashers
£4.36 £4.85 (£8.72 / l)

Delivery by October 12

Ecological Bleaching Agent & Stain Remover

Sodasan Ecological Bleaching Agent & Stain Remover, 500 g

  • effective, hygienic stain removal through active oxygen
  • unscented
  • dermatologically tested
£3.24 £3.60 (£6.48 / kg)

Delivery by October 12

Sodasan Organic Liquid Soap Citrus-Olive

Sodasan Organic Liquid Soap Citrus-​Olive, 1 l

  • produced with nourishing organic olive oil
  • natural scent from pure essential oils
  • free of colouring, preservatives and detergent
£8.83 £9.80 (£8.83 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Surface Disinfectant

Sodasan Surface Disinfectant, 500 ml

  • For insensitive surfaces
  • In practical spray bottle
  • Neutral fragrance
£6.70 £7.45 (£13.40 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Eco Absorbent Cloths

Sodasan Eco Absorbent Cloths, 2 pieces

  • Set of 2
  • Washable at 60°C
  • 100% compostable
£1.71 £1.90 (£0.86 / pc)

Delivery by October 12

Sodasan Organic Liquid Soap Lavender-Olive

Sodasan Organic Liquid Soap Lavender-​Olive, 1000 ml (1 l)

  • produced with nourishing organic olive oil
  • natural scent from pure essential oils
  • free of colouring, preservatives and detergent
£8.83 £9.80 (£8.83 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Fragrance & Care Rinse

Sodasan Fragrance & Care Rinse, 750 ml

  • fiber care with organic aloe vera
  • suitable for people with sensitive skin
  • natural magnolia scent
£4.36 £4.85 (£5.81 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Wool and Delicates Laundry Detergent

Sodasan Wool and Delicates Laundry Detergent, 750 ml

  • For wool, silk & cashmere
  • Dermatologically tested
  • Natural magnolia scent
£5.48 £6.10 (£7.31 / l)

Delivery by October 12

"Sport & Outdoor" Liquid Laundry Detergent

Sodasan "Sport & Outdoor" Liquid Laundry Detergent, 750 ml

  • Temperature range: 30 - 95°C
  • Suitable for machine & handwash
  • Well tolerated by the skin
£7.11 £7.90 (£9.48 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Sensitive Laundry Liquid

Sodasan Sensitive Laundry Liquid, 1,50 l

  • For white & coloured laundry
  • Ideal for sensitive skin
  • 30°C - 95°C
£7.42 £8.25 (£4.95 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Lavender Color Liquid Laundry Detergent

Sodasan Lavender Color Liquid Laundry Detergent, 1,5 l

  • Natural scent of essential oils
  • Plant-based cleaning substances
  • Effective at all temperatures
£7.42 £8.25 (£4.95 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Bath Cleaner

Sodasan Bath Cleaner, 500 ml

  • Removes limescale deposits & soap residues
  • Natural & fresh scent
  • Suitable for use on all bathroom surfaces
£3.96 £4.40 (£7.92 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Ecological Sensitive Washing-Up Liquid

Sodasan Ecological Sensitive Washing-​Up Liquid, 500 ml

  • no residue of unnecessary chemicals on the dishes
  • free of petrochemical ingredients
  • no colouring or preservatives
£2.72 £3.05 (£5.44 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Vinegar Cleaner

Sodasan Vinegar Cleaner, 1 l

  • Fights dirt & odours
  • Effective against limescale deposits
  • Dermatologically tested
£3.96 £4.40 (£3.96 / l)

Delivery by October 12

Sodasan FRESH Room Fragrance

Sodasan FRESH Room Fragrance, 500 ml

  • With pure essential oils
  • Fresh, lemony fragrance
  • For all living areas
£20.35 £22.50 (£40.70 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Organic Liquid Soap sensitive

Sodasan Organic Liquid Soap sensitive, 1 l

  • produced with nourishing organic olive oil
  • unscented
  • free of colouring, preservatives and detergent
£8.83 £9.80 (£8.83 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Lime Washing Powder

Sodasan Lime Washing Powder, 1,01 kg

  • Washing temperature: 30°C - 95°C
  • For whites & coloureds
  • Tough on stains
£8.13 £9.05 (£8.05 / kg)

Delivery by October 12

Sodasan Lemon & Lime Washing-Up Liquid

Sodasan Lemon & Lime Washing-​Up Liquid, 1 l

  • No added colours or preservatives
  • Free from petrochemical ingredients
  • Suitable for all crockery and cutlery
£4.36 £4.85 (£4.36 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Orange Power Cleaner

Sodasan Orange Power Cleaner, 500 ml

  • Universal use, all-purpose cleaner
  • Natural, fresh orange scent
  • Highly concentrated and effective
£4.05 £4.50 (£8.10 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Auto Dish Tabs

Sodasan Auto Dish Tabs, 25 pieces

  • Tough on grease
  • Enzyme-free, GMO-free, phosphate-free
  • No chlorine-releasing substances
£6.10 £6.80 (£0.24 / pc)

Delivery by October 12

Sodasan Water Softener

Sodasan Water Softener, 750 g

  • No colourings or preservatives
  • Enzyme-free, non-GMO & phosphate-free
  • Dermatologically tested
£5.58 £6.20 (£7.44 / kg)

Delivery by October 12

Sodasan Color Sensitive Liquid Laundry Detergent

Sodasan Color Sensitive Liquid Laundry Detergent, 1,50 l

  • Made from high-quality organic vegetable oils
  • Without fragrances
  • Dermatologically tested
£7.42 £8.25 (£4.95 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Colour Sensitive Washing Powder

Sodasan Colour Sensitive Washing Powder, 1,01 kg

  • Temperature range: 30 - 95°C
  • Suitable for all kinds of fabrics, excl. wool & silk
  • Fragrance-free formula
£8.13 £9.05 (£8.05 / kg)

Delivery by October 12

Sodasan Pure Soda

Sodasan Pure Soda, 500 g

  • For household & garden
  • Dissolves grease & impurities
  • Without additives
£4.86 £5.40 (£9.72 / kg)

Delivery by October 12

Sodasan Scouring Cream

Sodasan Sodasan Scouring Cream, 500 ml

  • Effective, thorough cleaning
  • No colouring or preservatives
  • Natural scent from pure essential oils
£3.53 £3.95 (£7.06 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Dishwasher Detergent Powder

Sodasan Dishwasher Detergent Powder, 1,50 kg

  • Contains no enzymes, GMO's or phosphates
  • Free from petrochemical substances
  • Very economical formula
£10.17 £11.30 (£6.78 / kg)

Delivery by October 12

sodasan develops eco-friendly alternatives to conventional detergents and cleaners. Plant oils from controlled, organic cultivation serve as the basis for soap and the products are free from synthetic preservatives or fragrances. sodasan also makes no use of animal testing - either directly or indirectly.