Origin

Filter & sort

Prices Type of Laundry Brands Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

Origin : 1 - 30 of 78 items

Officina Naturae Measuring Cap

Officina Naturae Measuring Cap, 1 piece

  • Helps dissolve the detergent
  • Improves the cleansing action
  • Reduces the amount of detergent required
£2.15

Delivery by October 12

Biolu Marseille Lemongrass Laundry Detergent

Biolu Marseille Lemongrass Laundry Detergent, 5 l

  • Hand & machine wash
  • Dermatologist tested
  • Free from synthetic fragrances
£20.50 (£4.10 / l)

Delivery by October 12

Officina Naturae Liquid Detergent

Officina Naturae Liquid Detergent, 4 l

  • Also suitable for delicate fabrics
  • Gentle and deep cleaning
  • With pure essential oils
£25.50 (£6.38 / l)

Delivery by October 12

"Delicate Laundry" Liquid Laundry Detergent

Biolu "Delicate Laundry" Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • Suitable for hand & machine wash
  • With lavender oil
  • Dermatologist tested
£5.65 (£5.65 / l)

Delivery by October 12

Officina Naturae Fabric Softener

Officina Naturae Fabric Softener, 4 l

  • Loosens the fibers
  • Particularly skin friendly
  • Fast and complete biodegradability
£17.55 (£4.39 / l)

Delivery by October 12

Biolu Orange Blossom Laundry Detergent

Biolu Orange Blossom Laundry Detergent, 1 l

  • Deep cleaning
  • Natural fabric softener
  • For hand and machine washing
£5.65 (£5.65 / l)

Delivery by October 12

Biolu Lemon Dish Soap

Biolu Lemon Dish Soap, 1 l

  • High fat-dissolving power
  • With lemon essential oil
  • Free of phosphates and dyes
£4.50 (£4.50 / l)

Delivery by October 12

Officina Naturae Washing Powder

Officina Naturae Washing Powder, 2 kg

  • High cleaning power
  • Free from petrochemicals and optical brighteners
  • Surfactants of plant origin
£18.10 (£9.05 / kg)

Delivery by October 12

Biolu Orange Dishwasher Detergent

Biolu Orange Dishwasher Detergent, 1 l

  • High fat dissolving power
  • Streak-free and shiny
  • With orange oil
£6.80 (£6.80 / l)

Delivery by October 12

Officina Naturae Bleaching Agent

Officina Naturae Bleaching Agent, 1,50 kg

  • Disinfectant
  • Removes stains from 40°C
  • Counteracts yellowing
£16.15 (£10.77 / kg)

Delivery by October 12

Greenatural Sodium Percarbonate

Greenatural Sodium Percarbonate, 700 g

  • Perfect bleaching agent
  • Disinfecting effect
  • May be used with temperatures as low as 30 °C
£8.90 (£12.71 / kg)

Delivery by October 12

Washing Detergent Made of Recycled Materials

Tea Natura Washing Detergent Made of Recycled Materials, 5 l

  • Effective & versatile
  • Efficient use of raw materials
  • With pure plant ingredients
£28.50 (£5.70 / l)

Delivery by October 12

Greenatural Dishwashing Detergent Orange

Greenatural Dishwashing Detergent Orange, 500 ml

  • Highly concentrated
  • With essential oils
  • Free from synthetic fragrances
£4.50 (£9.00 / l)

Delivery by October 12

Officina Naturae Dishwashing Powder

Officina Naturae Dishwashing Powder, 2 kg

  • Sparkling clean
  • High concentration
  • Sufficient for up to 100 cycles
£19.10 (£9.55 / kg)

Delivery by October 12

Biolu Eucalyptus Floor Cleaner

Biolu Eucalyptus Floor Cleaner, 1 l

  • High cleaning power
  • With eucalyptus oil
  • Free of phosphates and dyes
£4.50 (£4.50 / l)

Delivery by October 12

Greenatural Degreaser

Greenatural Degreaser, Refill 0.5 l (500 ml)

  • High grease-cutting power
  • Biodegradable
  • With tea tree and lemon oil
£3.60 (£7.20 / l)

Delivery by October 12

Tea Natura Marseille Soap - Neutral

Tea Natura Marseille Soap -​ Neutral, 200 g

  • Also suitable for laundry
  • For smooth and soft skin
  • No synthetic fragrances
£3.25 (£16.25 / kg)

Delivery by October 12

Officina Naturae Universal Cleaner

Officina Naturae Universal Cleaner, 4 l

  • High cleaning power with active oxygen
  • Fast and complete biodegradability
  • With pure essential oils
£19.00 (£4.75 / l)

Delivery by October 12

Greenatural Dishwasher Tablets

Greenatural Dishwasher Tablets, 50 pieces

  • High cleaning power, removes grease
  • With orange & lemon oil
  • Biodegradable
£13.55 (£0.27 / pc)

Delivery by October 12

Tea Natura Citric Acid

Tea Natura Citric Acid, 1 kg

  • Versatile
  • Environmentally friendly
  • Fights limescale
£13.70 (£13.70 / kg)

Delivery by October 12

Greenatural Laundry Detergent Tabs

Greenatural Laundry Detergent Tabs, 24 pieces

  • Fibre-deep cleaning for coloured and white garments
  • With fabric softening effect
  • Eliminates limescale
£8.45 (£0.35 / pc)

Delivery by October 12

Greenatural Liquid Detergent Lavender

Greenatural Liquid Detergent Lavender, 1 l

  • Fibre-deep cleaning for coloured and white garments
  • Hand and machine washing
  • With lavender oil
£7.35 (£7.35 / l)

Delivery by October 12

Biopuro Liquid Laundry Detergent dark

Biopuro Liquid Laundry Detergent dark, 1 l

  • Preserves colour
  • Velvety scent
  • Suitable for machine & hand wash
£9.25 (£9.25 / l)

Delivery by October 12

Biolu Citric Acid Powder

Biolu Citric Acid Powder, 1 kg

  • Versatile
  • No phosphates or dyes
  • Fully biodegradable
£11.30 (£11.30 / kg)

Delivery by October 12

Greenatural Multi-Surface Cleaner Active Oxygen

Greenatural Multi-​Surface Cleaner Active Oxygen, 500 ml

  • Multi-surface cleaner
  • Powerful cleaning action
  • Biodegradable
£3.95 (£7.90 / l)

Delivery by October 12

Tea Natura Ancient Lye

Tea Natura Ancient Lye, 1 kg

  • Maintains the colour intensity
  • Composed of raw vegetable materials
  • Without phosphorus
£3.95 (£3.95 / kg)

Delivery by October 12

Officina Naturae Liquid Detergent Lavender

Officina Naturae Liquid Detergent Lavender, 4 l

  • Nickel tested
  • Free from petrochemicals and brighteners
  • Contains lavender oil
£30.50 (£7.63 / l)

Delivery by October 12

Greenatural Universal Floor and Surface Cleaner

Greenatural Universal Floor and Surface Cleaner, 10 kg

  • High cleaning power
  • Extremely economical
  • Nickel tested
£44.08 £46.50 (£4.41 / kg)

Delivery by October 12

Greenatural Dishwasher Liquid

Greenatural Dishwasher Liquid, 500 ml

  • Highly concentrated
  • With mint & eucalyptus oil
  • Very economical
£6.65 (£13.30 / l)

Delivery by October 12

Officina Naturae Citric Acid Powder

Officina Naturae Citric Acid Powder, 500 g

  • Versatile
  • 3 in 1
  • Vegan certified
£9.70 (£19.40 / kg)

Delivery by October 12