BIOPURO - Houshold Cleaning Agents

Household Cleaners & Special Cleaners

Filter & sort

Prices Properties Certificates Use for Effective
Filter

Cleaning Agents : 7 items

Biopuro Wood Polish

Biopuro Wood Polish, 200 ml

  • With walnut oil, flax & cedar
  • Tested on nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic
£6.80 (£34.00 / l)

Delivery by October 08

Biopuro Flax & Walnut Oil Floor Cleaner

Biopuro Flax & Walnut Oil Floor Cleaner, 1 l

  • With flax and walnut oil
  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic and vegan
£6.65 (£6.65 / l)

Delivery by October 08

Biopuro Citric Acid

Biopuro Citric Acid, 450 g

  • Tested for nickel, chrome & cobalt,
  • Kind to the skin
  • Dermatologically tested
£7.70 (£17.11 / kg)

Delivery by October 08

Biopuro Long-lasting Freshness Bathroom Cleaner

Biopuro Long-​lasting Freshness Bathroom Cleaner, 500 ml

  • Fresh scent
  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic & vegan
£6.30 (£12.60 / l)

Delivery by October 08

Biopuro Degreaser

Biopuro Degreaser, 500 ml

  • Hypoallergenic
  • Dermatologically tested
  • Can be used on various kinds of surfaces
£6.80 (£13.60 / l)

Delivery by October 08

Biopuro Glass & Surface Cleaner

Biopuro Glass & Surface Cleaner, 500 ml

  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic
  • Dermatologically tested
£5.75 (£11.50 / l)

Delivery by October 08

Biopuro Universal Orange Oil Surface Cleaner

Biopuro Universal Orange Oil Surface Cleaner, 250 ml

  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic
  • Dermatologically tested
£8.35 (£33.40 / l)

Not available at the moment

The wide range of ecological BIOPURO products has received multiple certifications. They include universal and specialised cleaning agents. All cleaning products are vegan, dermatologically tested and free of synthetic fragrances.