Powerful All-Purpose Cleaners

Filter & sort

Prices Highlights Scents Brands Properties Consistency Certificates Use for Effective
Filter

All-Purpose Cleaners: 1 - 30 of 78 items

Method Universal Cleaner

Method Universal Cleaner, Pink Grapefruit (828 ml)

  • Effective cleaner
  • Biodegradable
  • Bottle made from 100% recycled plastic
£5.07 £5.65 (£6.12 / l)

Delivery by October 12

Almawin Orange Oil Cleaner

Almawin Orange Oil Cleaner, 500 ml

  • Dermatologically tested
  • With plant-based ingredients
  • Fruity, fresh fragrance
£14.24 £15.85 (£28.48 / l)

Delivery by October 12

Sonett All-Purpose Cleaner

Sonett All-​Purpose Cleaner, 1 l

  • With orange & lemongrass oils
  • 100% biodegradable
  • Well tolerated by the skin
£4.77 £5.30 (£4.77 / l)

Delivery by October 12

Lavender Universal Cleaner

Frosch Lavender Universal Cleaner, 1 l

  • Suitable for a variety of surfaces
  • Free from harmful chemicals
  • With natural-based ingredients
£3.04 £3.40 (£3.04 / l)

Delivery by October 12

Neutral Cleaner

Frosch Neutral Cleaner, 1 l

  • Suitable for all surfaces
  • pH neutral
  • Microplastic-free
£3.04 £3.40 (£3.04 / l)

Delivery by October 12

Sonett All-Purpose Cleaner Sensitive

Sonett All-​Purpose Cleaner Sensitive, 0.5 l (500 ml)

  • Free from petrochemical substances
  • Well tolerated by the skin
  • Fragrance-free & 100% biodegradable
£3.53 £3.95 (£7.06 / l)

Delivery by October 12

Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner

Attitude Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner, 800 ml

  • Free from fragrances
  • Free from harmful chemicals
  • Hypoallergenic
£8.02 £8.90 (£10.03 / l)

Delivery by October 12

Almawin Extra Powerful Orange Oil Cleaner

Almawin Extra Powerful Orange Oil Cleaner, 500 ml

  • Cleans & neutralises bad odours
  • 100% recycled PET bottle
  • Dermatologically tested formula
£20.25 £22.50 (£40.50 / l)

Delivery by October 12

Officina Naturae Universal Cleaner

Officina Naturae Universal Cleaner, 1 l

  • High cleaning power with active oxygen
  • Fast and complete biodegradability
  • With pure essential oils
£5.78 £6.45 (£5.78 / l)

Delivery by October 12

planet pure Universal Powerful Cleaner - Orange

planet pure Universal Powerful Cleaner -​ Orange, 510 ml

  • Fights grease & dirt
  • Concentrated & rich formula
  • Free from palm oil & microplastic
£6.08 £6.76 (£11.92 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Orange Power Cleaner

Sodasan Orange Power Cleaner, 500 ml

  • Universal use, all-purpose cleaner
  • Natural, fresh orange scent
  • Highly concentrated and effective
£4.05 £4.50 (£8.10 / l)

Delivery by October 12

Attitude Universal Surface Cleaner

Attitude Universal Surface Cleaner, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Biodegradable
  • With essential oils
£4.86 £5.40 (£6.08 / l)

Delivery by October 12

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Black Liquid Soap Spray

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Black Liquid Soap Spray, 750 ml

  • Ready-to-use solution
  • All-purpose household cleaner
  • Natural repellent
£9.15 £10.15 (£12.20 / l)

Delivery by October 12

Ecover Essential Lemon All-Purpose Cleaner

Ecover Essential Lemon All-​Purpose Cleaner, 1 l

  • Fresh lemon scent
  • Versatile in use
  • Removes grease & stubborn grime
£4.45 £4.95 (£4.45 / l)

Delivery by October 12

Universal Cleaning Concentrate Parfume Free

Officina Naturae Universal Cleaning Concentrate Parfume Free, 1 l

  • Dermatologist tested
  • Nickel tested
  • With active oxygen
£6.10 £6.80 (£6.10 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Pure Soda

Sodasan Pure Soda, 500 g

  • For household & garden
  • Dissolves grease & impurities
  • Without additives
£4.86 £5.40 (£9.72 / kg)

Delivery by October 12

PUREWAVE All-Purpose Cleaner

PUREWAVE All-​Purpose Cleaner, 500 ml

  • For surfaces, tiles & glass
  • 100% biodegradable
  • Fragrance: patchouli & vanilla
£2.87 £3.40 (£5.74 / l)

Delivery by October 12

Almawin Lemon Household Cleaner

Almawin Lemon Household Cleaner, 500 ml

  • Biodegradable
  • Gentle to the skin
  • Versatile
£3.33 £3.70 (£6.66 / l)

Delivery by October 12

Ecover Lemongrass & Ginger All-Purpose Cleaner

Ecover Lemongrass & Ginger All-​Purpose Cleaner, 1 l

  • Fights greasiness & dirt
  • Packaged in recycled material
  • Lemongrass & ginger fragrance
£4.36 £4.85 (£4.36 / l)

Delivery by October 12

planet pure Universal Cleaning Paste - Lemon

planet pure Universal Cleaning Paste -​ Lemon, 300 g

  • For grease, limescale & stains
  • Includes a cleaning sponge
  • Suitable for a wide range of materials
£7.11 £7.90 (£23.70 / kg)

Delivery by October 12

Tadé Washing-Up Soap with 25% Baking Soda

Tadé Washing-​Up Soap with 25% Baking Soda, 250 g

  • Removes grease
  • 100% natural & biodegradable
  • Hypoallergenic
£6.29 £7.00 (£25.16 / kg)

Delivery by October 12

Universal Powerful Cleaner - Orange, Canister

planet pure Universal Powerful Cleaner -​ Orange, Canister, 10 l

  • For grease & dirt
  • Concentrated formula
  • For the whole household
£97.80 £108.67 (£9.78 / l)

Free delivery by October 12

La Corvette All-Purpose Cleaner - Lemon

La Corvette All-​Purpose Cleaner -​ Lemon, 1 l

  • Tough on grease & dirt
  • With effective soap
  • With a delicate lemon scent
£8.94 £9.95 (£8.94 / l)

Delivery by October 12

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Black Liquid Soap

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Black Liquid Soap, Lavender (1 l)

  • Natural all-purpose cleaner
  • Perfect stain remover
  • Dissolves grease
£8.43 £9.35 (£8.43 / l)

Delivery by October 12

Biolu Orange Universal Cleaner

Biolu Orange Universal Cleaner, 1 l

  • High cleaning power, very effective
  • With orange oil
  • Free of phosphates and dyes
£5.07 £5.65 (£5.07 / l)

Delivery by October 12

Officina Naturae Multi-Surface Cleaner

Officina Naturae Multi-​Surface Cleaner, 750ml (Refill)

  • Powerful cleaning performance
  • Made from Italian, plant-based surfactants
  • Vegan formulation
£4.56 £5.05 (£6.08 / l)

Delivery by October 12

Perfume Free Universal Concentrated Cleaner

Beeta Perfume Free Universal Concentrated Cleaner, 500 ml

  • Productive and powerful
  • Ecologically and environmentally conscious
  • Fragrance-free, without essential oils
£6.80 £7.55 (£13.60 / l)

Delivery by October 12

Black Soap Paste with Flax Seed Oil

La Corvette Black Soap Paste with Flax Seed Oil, 1 kg

  • Tough on grease and dirt
  • Versatile
  • 100% plant-based
£9.97 £11.10 (£9.97 / kg)

Delivery by October 12

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Black Soap Paste with Linseed Oil

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Black Soap Paste with Linseed Oil, 1 kg

  • 100% natural origin
  • Ideal for floor cleaning
  • Versatile in use
£8.64 £9.60 (£8.64 / kg)

Delivery by October 12

Uni-Sapon All-Purpose Cleaner

Uni-Sapon All-​Purpose Cleaner, 500 ml

  • Cleans smooth & shiny surfaces
  • With pure plant surfactants
  • With high stain removing power
£10.17 £11.30 (£20.34 / l)

Delivery by October 12