La Saponaria - Eco-Friendly Products by the Italian Brand

Soaps made of 100% natural ingredients

Filter & sort

Prices Properties Certificates Use for Effective
Filter

La Saponaria: 8 items

La Saponaria Rose & Shea Butter Soap

La Saponaria Rose & Shea Butter Soap, 100 g

  • Nourishes
  • With skin-soothing properties
  • Ideal for face & body
£4.50 (£45.00 / kg)

Delivery by October 12

La Saponaria Eco Marseille Soap

La Saponaria Eco Marseille Soap, 200 g

  • Suitable for all textiles, including delicates
  • Disinfectant properties
  • Doubles as a stain remover
£5.20 (£26.00 / kg)

Delivery by October 12

La Saponaria Orange & Cinnamon Soap

La Saponaria Orange & Cinnamon Soap, 100 g

  • Rich in vitamin E & beta-carotene
  • Antioxidant effect
  • Supports the tanning effect
£4.50 (£45.00 / kg)

Delivery by October 12

Honey & Lavender Soap

La Saponaria Honey & Lavender Soap, 100 g

  • Clarifying & balancing
  • With a wonderful fragrance
  • Handmade
£4.50 (£45.00 / kg)

Delivery by October 12

La Saponaria Olive Oil Soap

La Saponaria Olive Oil Soap, 100 g

  • Unscented & without dyes
  • Leaves skin soft
  • Soothing & alleviating
£4.50 (£45.00 / kg)

Delivery by October 12

La Saponaria Myrthle & Red Grape Soap

La Saponaria Myrthle & Red Grape Soap, 100 g

  • Anti-aging & antioxidant effects
  • Regenerating
  • Nourishes & tones
£4.50 (£45.00 / kg)

Delivery by October 12

Calendula & Wheat Germ Soap

La Saponaria Calendula & Wheat Germ Soap, 100 g

  • Rich in vitamin E
  • Antioxidant effect
  • With petitgrain oil
£4.50 (£45.00 / kg)

Delivery by October 12

La Saponaria Poppy Seed & Cypress Soap

La Saponaria Poppy Seed & Cypress Soap, 100 g

  • Firming & regenerating
  • Removes dead skin cells
  • With lemon essential oil
£4.50 (£45.00 / kg)

Delivery by November 05

The rich soaps by the brand La Saponaria are handmade in Italy and are made of high-quality ingredients selected, grown, and processed with ethical criteria in mind. The 100% natural ingredients come from local family farms or companies that are committed to social projects.
Production is cruelty-free and uses green energy from renewable sources and energy-saving technologies.
This creates wonderfully fragrant soaps that gently cleanse and pamper your skin - without harming the environment.