V-Label vegan Non-Food Products

100% vegan products certified by V-Label.

Filter & sort

Prices Type of Laundry Brands Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

V-Label vegan: 27 items

Bulk Universal Detergent in Canister, Lavender

planet pure Bulk Universal Detergent in Canister, Lavender, 10 l

  • For coloured & white laundry
  • Versatile
  • Pleasant fragrance
£49.69 £55.22 (£4.97 / l)

Delivery by October 12

Universal Laundry Detergent - Alpine Freshness

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Alpine Freshness, 75 W (3 l)

  • For colour & white fabrics
  • Natural ingredients
  • For all temperatures
£15.77 £17.53 (£5.26 / l)

Delivery by October 12

planet pure Universal Powerful Cleaner - Orange

planet pure Universal Powerful Cleaner -​ Orange, 510 ml

  • Fights grease & dirt
  • Concentrated & rich formula
  • Free from palm oil & microplastic
£6.08 £6.76 (£11.92 / l)

Delivery by October 12

planet pure Universal Laundry Detergent - Lavender

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Lavender, 75 W (3 l)

  • For coloured & white fabrics
  • Suitable for wool & silk
  • For all washing temperatures
£15.77 £17.53 (£5.26 / l)

Delivery by October 12

planet pure Organic Soapnuts

planet pure Organic Soapnuts, 200 loads of laundry (1 kg)

  • For all types of laundry
  • With a fabric bag
  • Easy to use
£13.22 £14.69 (£13.22 / kg)

Delivery by October 12

planet pure Urinal Scale & Limescale Toilet Cleaner

planet pure Urinal Scale & Limescale Toilet Cleaner, 750 ml

  • Powerful formula
  • With essential oils
  • Fresh eucalyptus scent
£3.24 £3.60 (£4.32 / l)

Delivery by October 12

planet pure Hygiene Textile Deodorant

planet pure Hygiene Textile Deodorant, 100 ml

  • For washable textiles
  • For persistent odours
  • Quick & easy to use
£2.83 £3.15 (£28.30 / l)

Delivery by October 12

Colour Laundry Detergent - Orange Blossom

planet pure Colour Laundry Detergent -​ Orange Blossom, 75 W (3 l)

  • For coloured laundry
  • Free from microplastics
  • Natural formula
£15.77 £17.53 (£5.26 / l)

Delivery by October 12

Colour Laundry Detergent  - Hibiscus & Peony

planet pure Colour Laundry Detergent -​ Hibiscus & Peony, 75 Loads of laundry (3 l)

  • For colour-fast laundry
  • Subtle floral fragrance
  • Suitable for all wash temperatures
£15.77 £17.55 (£5.26 / l)

Delivery by October 12

planet pure Glass Cleaner - Refreshing Lavender

planet pure Glass Cleaner -​ Refreshing Lavender, Lavender Freshness (500 ml)

  • For dirt & smears
  • Streak-free shine
  • Free from microplastics
£3.13 £3.50 (£6.26 / l)

Delivery by October 12

planet pure Universal Descaler - Machine & Surfaces

planet pure Universal Descaler -​ Machine & Surfaces, 510 ml

  • Versatile
  • Powerful yet gentle
  • Food-safe formulation
£3.33 £3.71 (£6.53 / l)

Delivery by October 12

planet pure Wood & Natural Floor Cleaner

planet pure Wood & Natural Floor Cleaner, 510 ml

  • For furniture & natural flooring
  • Gentle on surfaces
  • With a scent of orange
£4.21 £4.68 (£8.25 / l)

Delivery by October 12

Universal Laundry Detergent - Zero Additives

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Zero Additives, 30 W (1,50 l)

  • For white & coloured fabrics
  • Perfect for sensitive skin
  • For all temperatures
£8.94 £9.94 (£5.96 / l)

Delivery by October 12

planet pure Baby Laundry Detergent - Soft

planet pure Baby Laundry Detergent -​ Soft, 1,50 l

  • For baby laundry
  • For all washing temperatures
  • Hypoallergenic formula
£8.94 £9.95 (£5.96 / l)

Delivery by October 12

planet pure Universal Laundry Detergent - Wild Rose

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Wild Rose, Bag in Box 75 W (3 l)

  • For while & colour fabrics
  • Thorough cleaning power
  • With a wonderful wild rose scent
£15.77 £17.53 (£5.26 / l)

Delivery by October 12

Universal Powerful Cleaner - Orange, Canister

planet pure Universal Powerful Cleaner -​ Orange, Canister, 10 l

  • For grease & dirt
  • Concentrated formula
  • For the whole household
£97.80 £108.67 (£9.78 / l)

Free delivery by October 12

planet pure Dish Soap - Lime & Verbena

planet pure Dish Soap -​ Lime & Verbena, 1 l

  • Pleasant scent
  • High grease-cutting power
  • For stubborn food residues
£4.15 £4.62 (£4.15 / l)

Delivery by October 12

planet pure Dish Soap - Zero Additives

planet pure Dish Soap -​ Zero Additives, 500 ml

  • Gentle on the skin
  • Plant-based surfactants
  • Microplastic-free formula
£3.04 £3.40 (£6.08 / l)

Delivery by October 12

planet pure Stain Remover - Orange

planet pure Stain Remover -​ Orange, 100 ml

  • For white & coloured laundry
  • For grease stains & more
  • Pleasant fragrance
£2.83 £3.15 (£28.30 / l)

Delivery by October 12

planet pure Delicates & Wool - Rose

planet pure Delicates & Wool -​ Rose, 1 l

  • For delicates & wool
  • Gentle on the skin formula
  • With a delicate rose fragrance
£5.67 £6.31 (£5.67 / l)

Delivery by October 12

planet pure Dish Soap - Blood Orange & Rosemary

planet pure Dish Soap -​ Blood Orange & Rosemary, 500 ml

  • Effective against grease
  • Skin-friendly formula
  • Natural fragrance
£3.04 £3.40 (£6.08 / l)

Delivery by October 12

planet pure Lavender Fresh Fabric Refresher Spray

planet pure Lavender Fresh Fabric Refresher Spray, 500 ml

  • For all fabrics
  • Natural fragrance
  • No synthetic additives
£3.33 £3.70 (£6.66 / l)

Delivery by October 12

planet pure Kitchen Cleaner - Lemon Freshness

planet pure Kitchen Cleaner -​ Lemon Freshness, 500 ml

  • For grease & dirt
  • With a lovely lemon scent
  • For all wipeable surfaces
£3.13 £3.50 (£6.26 / l)

Delivery by October 12

Sport & Outdoor Laundry Detergent - 20 Washes

planet pure Sport & Outdoor Laundry Detergent -​ 20 Washes, 1 l

  • Ideal for functional clothing
  • Effective against dirt & odours
  • Temperature range: 15°C - 90°C
£6.39 £7.10 (£6.39 / l)

Delivery by October 12

planet pure Laundry White

planet pure Laundry White, 450 g

  • For white & coloured fabrics
  • Free from chlorine & fragrances
  • For greyish stains & other stains
£6.70 £7.45 (£14.89 / kg)

Delivery by October 12

planet pure Bathroom Cleaner - Lime Freshness

planet pure Bathroom Cleaner -​ Lime Freshness, 500 ml

  • For limescale & soap deposits
  • With essential oils
  • A wonderfully fresh scent
£3.13 £3.50 (£6.26 / l)

Delivery by October 12

Colour Laundry Detergent - Orange Blossom, Canister

planet pure Colour Laundry Detergent -​ Orange Blossom, Canister, 10 l

  • For colour-fast laundry
  • With essential oils
  • Suitable for all wash temperatures
£49.69 £55.22 (£4.97 / l)

Delivery by October 12