Tea Natura's Eco-Friendly Cleaning Agents

Filter & sort

Prices Properties Use for Effective
Filter

Cleaning : 10 items

Tea Natura Citric Acid

Tea Natura Citric Acid, 1 kg

  • Versatile
  • Environmentally friendly
  • Fights limescale
£13.70 (£13.70 / kg)

Delivery by October 12

Tea Natura Descaling Spray

Tea Natura Descaling Spray, 750 ml

  • Based on natural acids
  • Adheres well to surfaces
  • With eucalyptus oil
£4.95 (£6.60 / l)

Delivery by October 12

Tea Natura Toilet & Hygiene Cleaner

Tea Natura Toilet & Hygiene Cleaner, 1 l

  • Biodegradable
  • Without chlorine
  • Hygienically clean
£6.45 (£6.45 / l)

Delivery by October 12

Tea Natura Multi-Surface Cleaner

Tea Natura Multi-​Surface Cleaner, 750 ml

  • Streak-free and shiny
  • Easy application
  • Without softening agents
£4.95 (£6.60 / l)

Delivery by October 12

Tea Natura Descaling Concentrate

Tea Natura Descaling Concentrate, 125 ml

  • Yields 750 ml of cleaning agent solution
  • Counteracts limescale buildup
  • Easy to use
£4.05 (£32.40 / l)

Delivery by October 12

Tea Natura Floor Cleaner Concentrate

Tea Natura Floor Cleaner Concentrate, 125 ml

  • Yields 1 l of cleaning agent solution
  • Easy to use
  • With orange essential oil
£3.84 £4.05 (£30.72 / l)

Delivery by October 12

Floor Cleaner with Tea Tree Oil

Tea Natura Floor Cleaner with Tea Tree Oil, 10 kg

  • Without softening agent
  • No brighteners
  • Chlorine-free
£44.08 £46.50 (£4.41 / kg)

Delivery by October 12

Tea Natura Recycle - Universal Degreaser

Tea Natura Recycle -​ Universal Degreaser, 750 ml

  • Practical spray bottle
  • Degreasing properties
  • Surface cleaner
£6.45 (£8.60 / l)

Delivery by October 12

Tea Natura Universal Glass Concentrate

Tea Natura Universal Glass Concentrate, 125 ml

  • Yields 750 ml of cleaning solution
  • Suitable for all surfaces
  • Cleans & degreases
£4.05 (£32.40 / l)

Delivery by October 12

Tea Natura Recycle - Mild Scouring Cleaner

Tea Natura Recycle -​ Mild Scouring Cleaner, 500 ml

  • Biodegradable
  • Based on recycled oil
  • Organic plastic packaging
£4.95 (£9.90 / l)

Not available at the moment