Laundry Detergents & Cleaners for Allergy Sufferers

Sensitive & gentle

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Brands Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

Hypoallergenic Products: 1 - 30 of 40 items

Sonett Liquid Detergent - Sensitive

Sonett Liquid Detergent -​ Sensitive, 2 l

  • For coloured & white laundry
  • No enzymes or genetic engineering
  • 30°C - 95°C
£9.66 £10.75 (£4.83 / l)

Delivery by October 12

Sonett Washing-Up Liquid - Sensitive

Sonett Washing-​Up Liquid -​ Sensitive, 300 ml

  • No petrochemical ingredients
  • Free from fragrances, colourants & preservatives
  • Well tolerated by the skin
£2.01 £2.25 (£6.70 / l)

Delivery by October 12

Olive Laundry Liquid for Wool & Silk Sensitive

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk Sensitive, 1 l

  • Pure plant-based organic olive oil soap
  • Without petrochemicals
  • Free from fragrances, colourants & preservatives
£7.11 £7.90 (£7.11 / l)

Delivery by October 12

Baby Liquid Laundry Detergent

Frosch Baby Liquid Laundry Detergent, 1,50 l

  • Ideal for baby clothing
  • For white & colour-fast textiles
  • 20°C - 95°C
£8.13 £9.05 (£5.42 / l)

Delivery by October 12

Ecover Zero Laundry Liquid

Ecover Zero Laundry Liquid, 1 l

  • Effective against stains
  • Gentle on sensitive skin
  • 30 °C - 60 °C
£13.22 £14.70 (£13.22 / l)

Delivery by October 12

Ecover ZERO Fabric Softener

Ecover ZERO Fabric Softener, 1 l

  • For coloured, delicates & kitchen laundry, as well as wool
  • Suitable for sensitive skin
  • Free from fragrances and colourants
£5.07 £5.65 (£5.07 / l)

Delivery by October 12

Sonett Hand Soap Sensitive

Sonett Hand Soap Sensitive, 1 l

  • For hands, face & body
  • Suitable for allergy sufferers
  • Fragrance-free
£10.17 £11.30 (£10.17 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Sensitive Laundry Liquid

Sodasan Sensitive Laundry Liquid, 1,50 l

  • For white & coloured laundry
  • Ideal for sensitive skin
  • 30°C - 95°C
£7.42 £8.25 (£4.95 / l)

Delivery by October 12

Zero Sensitive Laundry Detergent

Frosch Zero Sensitive Laundry Detergent, 1.500 ml

  • For coloured & white laundry
  • Without colourants
  • 30° - 95° C
£7.23 £9.05 (£4.82 / l)

Delivery by October 12

18-in 1 Pure Castile Magic Soap, Baby - Unscented

Dr. Bronner's 18-​in 1 Pure Castile Magic Soap, Baby -​ Unscented, 240 ml

  • Suitable for all skin types, especially sensitive skin
  • Free from fragrances & essential oils
  • For the face, body, hair & more
£12.21 £13.55 (£50.88 / l)

Delivery by October 12

Sodasan Color Sensitive Liquid Laundry Detergent

Sodasan Color Sensitive Liquid Laundry Detergent, 1,50 l

  • Made from high-quality organic vegetable oils
  • Without fragrances
  • Dermatologically tested
£7.42 £8.25 (£4.95 / l)

Delivery by October 12

Greenatural Liquid Detergent Zero - Eco

Greenatural Liquid Detergent Zero -​ Eco, 1000 ml (1 l)

  • Free from essential oils
  • Zero synthetic dyes or fragrances
  • Allergen-free formula
£7.11 £7.90 (£7.11 / l)

Delivery by October 12

Zero Sensitive Dishwashing Lotion

Frosch Zero Sensitive Dishwashing Lotion, 500 ml

  • High rinsing power
  • pH-neutral
  • Ideal for sensitive skin
£2.42 £3.05 (£4.84 / l)

Delivery by October 12

Sonett Color Sensitive - Liquid Detergent

Sonett Color Sensitive -​ Liquid Detergent, 120 ml

  • For colours
  • Free from fragrances & preservatives
  • 20 to 60°C
£0.99 £1.10 (£8.25 / l)

Delivery by October 12

Zero Sensitive Fabric Softener

Frosch Zero Sensitive Fabric Softener , 750 ml

  • Free from colourants & perfume
  • With nourishing urea
  • Delicate fragrance
£2.88 £3.60 (£3.84 / l)

Delivery by October 12

Universal Laundry Detergent - Zero Additives

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Zero Additives, 30 W (1,50 l)

  • For white & coloured fabrics
  • Perfect for sensitive skin
  • For all temperatures
£8.94 £9.94 (£5.96 / l)

Delivery by October 12

Klar Color Liquid Laundry Detergent

Klar Color Liquid Laundry Detergent, 1,50 l

  • Lasting colour brilliance
  • Dermatologically tested
  • For coloured and white laundry
£8.02 £8.90 (£5.35 / l)

Delivery by October 12

Tea Natura Mineral Fabric Softner

Tea Natura Mineral Fabric Softner, 750 g

  • Bentonite derived from volcanic ash
  • No tensides
  • Suitable for 30 wash cycles
£7.21 £8.00 (£9.61 / kg)

Delivery by October 12

Marseille Extra Pure Soap Flakes

La Corvette Marseille Extra Pure Soap Flakes, 750 g

  • Makes powerful liquid detergent
  • For all textiles
  • Sustainable & natural
£16.28 £18.10 (£21.71 / kg)

Delivery by October 12

planet pure Dish Soap - Zero Additives

planet pure Dish Soap -​ Zero Additives, 500 ml

  • Gentle on the skin
  • Plant-based surfactants
  • Microplastic-free formula
£3.04 £3.40 (£6.08 / l)

Delivery by October 12

Zero Sensitive Hand Wash Lotion

Frosch Zero Sensitive Hand Wash Lotion, 500 ml

  • Ideal for frequent hand washing
  • 100 % recyclable packaging
  • Without colourants & fragrances
£2.88 £3.60 (£5.76 / l)

Delivery by October 12

Liquid Detergent with Marseille Soap Flakes

La Corvette Liquid Detergent with Marseille Soap Flakes, 1,50 l

  • Suitable for all textiles
  • Ideal for sensitive skin
  • 30°C - 95°C
£12.41 £13.80 (£8.27 / l)

Delivery by October 12

Marseille Soap Flakes - Olive & Extra Pure Mix

La Corvette Marseille Soap Flakes -​ Olive & Extra Pure Mix, 750 g

  • Suitable for all textiles
  • Naturally effective
  • Hypoallergenic
£13.22 £14.70 (£17.63 / kg)

Delivery by October 12

pandoo Bamboo Charcoal Air Purifier

pandoo Bamboo Charcoal Air Purifier , 1 x 500 g

  • Natural actives
  • Durable
  • Versatile
£15.27 £16.95 (£30.54 / kg)

Delivery by October 12

Baby Laundry Detergent

Frosch Baby Laundry Detergent , 1,45 kg

  • For whites & hot wash
  • Without fragrances & dyes
  • 30 °C - 95 °C
£8.13 £9.05 (£5.61 / kg)

Delivery by October 12

Baby Fabric Softener

Frosch Baby Fabric Softener , 750 ml

  • For 30 loads of laundry
  • Zero dyes
  • Mild fragrances
£3.04 £3.40 (£4.05 / l)

Delivery by October 12

BiOHY Laundry Detergent Sheets

BiOHY Laundry Detergent Sheets , 60 pieces

  • Ideal for all textiles
  • Biodegradable formula
  • Plastic-free
£18.32 £20.50 (£0.31 / pc)

Delivery by October 12

Household Spay Vinegar - Lavender

La Corvette Household Spay Vinegar -​ Lavender, 750 ml

  • Tough on limescale
  • Biodegradable
  • 99.9% natural
£7.11 £7.90 (£9.48 / l)

Delivery by October 12

Marseille Olive Soap Flakes

La Corvette Marseille Olive Soap Flakes , 750 g

  • Make your own liquid detergent
  • For all textiles
  • Free from palm oil
£16.28 £18.10 (£21.71 / kg)

Delivery by October 12

FAIR ZONE Coconut Rinsing Soap

FAIR ZONE Coconut Rinsing Soap, 450 g

  • Mild on the skin
  • Biodegradable
  • Versatile in use
£13.22 £14.70 (£29.38 / kg)

Delivery by October 12

People who suffer from allergies or have sensitive skin have very particular needs when it comes to detergents, cleaners and washing-up liquids. It's not enough for them to be effective - the products also have to be gentle and not irritate the skin.