officina naturae - Eco-friendly Cleaning Products

Certified cleaning products & practical cleaning cloths

Filter & sort

Prices Properties Certificates Use for Effective
Filter

Cleaning Agents : 10 items

Officina Naturae Universal Cleaner

Officina Naturae Universal Cleaner, 4 l

  • High cleaning power with active oxygen
  • Fast and complete biodegradability
  • With pure essential oils
£19.00 (£4.75 / l)

Delivery by October 12

Officina Naturae Citric Acid Powder

Officina Naturae Citric Acid Powder, 500 g

  • Versatile
  • 3 in 1
  • Vegan certified
£9.70 (£19.40 / kg)

Delivery by October 12

Universal Cleaning Concentrate Parfume Free

Officina Naturae Universal Cleaning Concentrate Parfume Free, 1 l

  • Dermatologist tested
  • Nickel tested
  • With active oxygen
£6.80 (£6.80 / l)

Delivery by October 12

Officina Naturae Citric Acid Powder

Officina Naturae Citric Acid Powder, 500 g

  • Easy to use
  • Suitable for bathroom taps
  • Doubles as a fabric softener & rinse aid
£9.70 (£19.40 / kg)

Delivery by October 12

Officina Naturae Multi-Surface Cleaner

Officina Naturae Multi-​Surface Cleaner, 750ml (Refill)

  • Powerful cleaning performance
  • Made from Italian, plant-based surfactants
  • Vegan formulation
£5.05 (£6.73 / l)

Delivery by October 12

Officina Naturae Descaler

Officina Naturae Descaler, 750 ml Refill

  • Removes 100% of the limescale
  • Particularly effective formula
  • ICEA certified and Vegan OK
£5.65 (£7.53 / l)

Delivery by October 12

Officina Naturae Universal Cleaning Concentrate Pine

Officina Naturae Universal Cleaning Concentrate Pine, 1 l

  • Dermatologist tested
  • Nickel tested
  • With active oxygen
£7.35 (£7.35 / l)

Delivery by October 12

Officina Naturae Eco-friendly Dishwasher Cleaner

Officina Naturae Eco-​friendly Dishwasher Cleaner, 250 ml

  • Neutralises bad odours
  • Removes limescale deposits
  • Unscented
£7.80 (£31.20 / l)

Delivery by October 12

Officina Naturae Solid Multi-Surface Degreaser

Officina Naturae Solid Multi-​Surface Degreaser, 80 g

  • For kitchen, surfaces & laundry
  • Effective & practical
  • Cleans stubborn dirt
£7.45 (£93.13 / kg)

Delivery by October 12

Officina Naturae Multi-Surface Degreaser

Officina Naturae Multi-​Surface Degreaser, 750ml (Refill)

  • Cleans various surfaces
  • Highly concentrated formula
  • Made with pure plant-based tensides
£6.10 (£8.13 / l)

Delivery by October 12