ecoLiving - Sustainable Household Products

Ban plastic from your home!

Filter & sort

Prices Type of Laundry Properties Material Use for Effective
Filter

ecoLiving: 1 - 30 of 45 items

ecoLiving Toilet Brush & Stand Set

ecoLiving Toilet Brush & Stand Set, Cream

  • Plastic-free
  • Bristles made of plant fibres
  • Eye-catching design
£14.80

Delivery by October 12

ecoLiving Dish Brush with a Long Handle

ecoLiving Dish Brush with a Long Handle

  • With bristles made of plant fibre
  • Without metal
  • Plastic-free
£11.40

Delivery by October 12

ecoLiving Bottle Brush

ecoLiving Bottle Brush, Medium

  • Vegan
  • Plastic-free
  • Handmade
£8.90

Delivery by October 12

ecoLiving Plastic-Free Toilet Brush

ecoLiving Plastic-​Free Toilet Brush, Dark bristles

  • With plant bristles
  • Beechwood handle
  • Biodegradable
£8.90

Delivery by October 12

ecoLiving Natural Latex Gloves

ecoLiving Natural Latex Gloves, Small

  • Biodegradable
  • Made from natural rubber
  • Tear resistant
£3.84 £4.05

Delivery by October 12

ecoLiving Dish Brush with Replaceable Head

ecoLiving Dish Brush with Replaceable Head, Black

  • Natural plant bristles
  • Plastic-free
  • Long-lasting
£7.45

Delivery by October 12

ecoLiving Square Dish Brush Holder

ecoLiving Square Dish Brush Holder

  • Hygienic & practical
  • Made of wood & stainless steel
  • Plastic-free
£7.80

Delivery by October 12

ecoLiving Compostable Sponge

ecoLiving Compostable Sponge, Wavy 2 Pack (2 pieces)

  • For household cleaning tasks
  • Vegan
  • Absorbent
£6.10 (£3.05 / pc)

Delivery by October 12

ecoLiving Reusable Baking Liner

ecoLiving Reusable Baking Liner

  • Material: silicone
  • Non-stick
  • Requires no oil or grease
£17.10

Delivery by October 12

ecoLiving Compostable Food Waste Bags

ecoLiving Compostable Food Waste Bags, 25 pieces

  • 100% biodegradable
  • Capacity: 10 litres
  • Dimensions: 36 x 20 x 15 cm
£10.20 £10.75 (£0.41 / pc)

Delivery by October 12

ecoLiving Wooden Squeegee

ecoLiving Wooden Squeegee

  • For windows, showers & mirrors
  • Plastic-free tool
  • Prevents limescale stains
£9.15

Delivery by October 12

ecoLiving Loofah Soap Rest

ecoLiving Loofah Soap Rest

  • Handmade
  • Long-lasting
  • Compostable
£4.30

Delivery by October 12

ecoLiving Sodium Bicarbonate

ecoLiving Sodium Bicarbonate, 750 g

  • Free from toxins
  • High cleaning power
  • Very economical
£7.10 (£9.47 / kg)

Delivery by October 12

ecoLiving Brush Head for Wooden Dish Brushes

ecoLiving Brush Head for Wooden Dish Brushes

  • Plant-based bristles
  • Wooden head
  • Biodegradable
£3.50

Delivery by October 12

ecoLiving Foaming Hand Wash Refill

ecoLiving Foaming Hand Wash Refill , Green tea & bergamot (30 ml)

  • For all skin types
  • Vegan & biodegradable
  • Various fragrances available
£6.20 (£206.67 / l)

Delivery by October 12

ecoLiving Dish Drainer

ecoLiving Dish Drainer

  • Perfect for plates & dishes
  • Made from beechwood
  • Compact design
£20.00

Delivery by October 12

ecoLiving Loofah for Kitchen & Bath

ecoLiving Loofah for Kitchen & Bath

  • Vegan
  • Plastic-free
  • With loop to hang up
£4.30

Delivery by October 12

ecoLiving Wooden Lemon Reamer

ecoLiving Wooden Lemon Reamer

  • Plastic-free
  • High-quality beech wood
  • Made in Europe
£4.30

Delivery by October 12

ecoLiving Vegetable Brush

ecoLiving Vegetable Brush

  • Cleans fruits & vegetable
  • Equipped with 2 types of bristles
  • Made from beechwood
£6.55

Delivery by October 12

ecoLiving Citric Acid

ecoLiving Citric Acid, 750 g

  • Dissolves rust & lime
  • Natural acid
  • Plastic-free
£9.95 (£13.27 / kg)

Delivery by October 12

ecoLiving Sponge Cloths - Set of 4

ecoLiving Sponge Cloths -​ Set of 4, Botanic Garden (4 pieces)

  • Plastic-free
  • Natural materials
  • Beautiful design
£9.95 (£2.49 / pc)

Delivery by October 12

ecoLiving Wooden Dish Brush

ecoLiving Wooden Dish Brush

  • Replaceable brush head
  • Made in Europe
  • Very robust
£5.20

Delivery by October 12

ecoLiving Compostable Bin Liners

ecoLiving Compostable Bin Liners , 3 pieces

  • Biodegradable
  • Capacity: 240 litres
  • Dimensions: 105 x 87 x 35 cm
£8.35 (£2.78 / pc)

Delivery by October 12

ecoLiving Nutcracker

ecoLiving Nutcracker

  • High-quality beech wood
  • Sustainable & robust
  • Made in Europe
£17.10

Delivery by October 12

ecoLiving Scrubbing Brush

ecoLiving Scrubbing Brush, Tampico

  • High-quality plant bristles
  • Sustainable
  • Plastic-free
£8.90 £9.35

Delivery by October 12

ecoLiving Wooden Pot Brush

ecoLiving Wooden Pot Brush

  • Plant-based bristles
  • Durable & robust
  • Without microplastics
£4.93 £5.20

Delivery by October 12

ecoLiving Narrow Bottle Brush

ecoLiving Narrow Bottle Brush

  • Ideal for hard-to-reach areas
  • Vegan bristles
  • Natural
£7.90

Delivery by October 12

ecoLiving Bottle Opener

ecoLiving Bottle Opener

  • Made from wood & metal
  • Sustainable & durable
  • Plastic-free
£4.60

Delivery by October 12

ecoLiving Wooden Egg Timer

ecoLiving Wooden Egg Timer

  • 5 minutes running time
  • Sustainable materials
  • Plastic free
£6.75 £7.10

Delivery by October 12

ecoLiving Natural Bleach

ecoLiving Natural Bleach, 750 g

  • Safe & non-toxic
  • Biodegradable
  • Removes stains & odours
£8.60 (£11.47 / kg)

Delivery by October 12

The ecoLiving brand was born out of the firm conviction that there are environmentally friendly alternatives to the products and household supplies we use every day!

ecoLiving's natural products are made without plastic. Most are handmade and manufactured using sustainable, biodegradable and recyclable materials. All the products are traded fairly and feature high-quality materials and workmanship. Be a part of the change and rely on sustainable, premium, eco-friendly quality at home!