purenn - Gentle on the Environment, Humans & Animals

100% natural cleaning & laundry products

Filter & sort

Prices Type of Laundry Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

purenn: 25 items

organic family Happy Moments Laundry Detergent

purenn organic family Happy Moments Laundry Detergent, 1 l

  • For little ones' laundry
  • Natural ingredients
  • With chamomile
£9.98 £10.50 (£9.98 / l)

Delivery by October 12

organic family Daily Routine Laundry Detergent

purenn organic family Daily Routine Laundry Detergent, 1 l

  • For coloured fabrics & whites
  • For a wide range of textiles
  • 30° - 95° C
£10.50 (£10.50 / l)

Delivery by October 12

purenn Stain Remover for Coloured Laundry

purenn Stain Remover for Coloured Laundry, 500 g

  • Effective oxygen bleach
  • For coloured laundry
  • Eco-friendly
£9.05 (£18.10 / kg)

Delivery by October 12

organic family Summertime Love Laundry Detergent

purenn organic family Summertime Love Laundry Detergent, 1 l

  • For coloured textiles
  • 30° - 60° C
  • With calendula
£10.50 (£10.50 / l)

Delivery by October 12

organic family Amigo Animal Friendly Floor Cleaner

purenn organic family Amigo Animal Friendly Floor Cleaner, 1 l

  • Suitable for all types of floors
  • Safe for pets
  • Fragrance-free formula
£7.80 (£7.80 / l)

Delivery by October 12

organic family Sunday Morning Fabric Softener

purenn organic family Sunday Morning Fabric Softener, 1 l

  • For soft laundry
  • Minimises static
  • With lavender & aloe vera
£6.65 (£6.65 / l)

Delivery by October 12

organic family Juicy Berry Twist Universal Floor Cleaner

purenn organic family Juicy Berry Twist Universal Floor Cleaner, 1 l

  • Suitable for all types of floors
  • No-residue finish
  • With juniper & apple
£7.80 (£7.80 / l)

Delivery by October 12

organic family Superhero Bathroom Cleaner

purenn organic family Superhero Bathroom Cleaner, 500 ml

  • Fights dirt & soap deposits
  • Natural ingredients
  • With lemon
£6.20 (£12.40 / l)

Delivery by October 12

purenn Stain Remover for White Laundry

purenn Stain Remover for White Laundry, 500 g

  • Powerful oxygen bleach
  • For white laundry
  • Biodegradable
£9.05 (£18.10 / kg)

Delivery by October 12

organic family Summer Joy Dishwash Liquid

purenn organic family Summer Joy Dishwash Liquid, 500 ml

  • With chamomile & calendula extract
  • Removes grease & food residues
  • Streak-free results
£4.81 £5.05 (£9.62 / l)

Delivery by October 12

purenn Toilet Cleaner

purenn Toilet Cleaner, Juniper & pine bud extracts (1 l)

  • Fights deposits
  • Powerful cleaning action
  • With essential oils
£7.18 £7.55 (£7.18 / l)

Delivery by October 12

organic family Pillow Fight Laundry Detergent

purenn organic family Pillow Fight Laundry Detergent, 1 l

  • Universal
  • Free from fragrances
  • For sensitive skin
£9.98 £10.50 (£9.98 / l)

Delivery by October 12

organic family Spring Story Dishwash Liquid

purenn organic family Spring Story Dishwash Liquid, 500 ml

  • Removes grease & food residues
  • With a delicate floral note
  • Purely vegetable
£5.05 (£10.10 / l)

Delivery by October 12

purenn Universal Stain Remover

purenn Universal Stain Remover, 100 ml

  • For various household stains
  • Lightweight & universally applicable
  • Skin & animal-friendly
£3.96 £4.15 (£39.60 / l)

Delivery by October 12

organic family Best Chef Universal Surface Cleaner

purenn organic family Best Chef Universal Surface Cleaner, 500 ml

  • Suitable for all surfaces
  • Vegan
  • With rowan extract
£5.89 £6.20 (£11.78 / l)

Delivery by October 12

purenn organic family Evening Fun Liquid Soap

purenn organic family Evening Fun Liquid Soap, 500 ml

  • For the whole family
  • Moisturising
  • With cowberry & linden extract
£6.44 £6.80 (£12.88 / l)

Delivery by October 12

purenn organic family Morning Rush Liquid Soap

purenn organic family Morning Rush Liquid Soap, 500 ml

  • Suitable for the whole family
  • Plant-based ingredients
  • With rowan & linden extracts
£6.80 (£13.60 / l)

Delivery by October 12

purenn Dishwasher Salt

purenn Dishwasher Salt, 1,20 kg

  • Effective against limescale
  • Softens the water
  • No artificial dyes
£4.85 (£4.04 / kg)

Delivery by October 12

purenn Wood Floor Cleaner

purenn Wood Floor Cleaner, 1 l

  • Suitable for wooden floors
  • Environmentally conscious formula
  • Material-specific care
£7.41 £7.80 (£7.41 / l)

Delivery by October 12

organic family Autumn Memories Dishwash Liquid

purenn organic family Autumn Memories Dishwash Liquid, 500 ml

  • Vegan
  • Gentle on the skin
  • With aloe vera & cowberry
£4.81 £5.05 (£9.62 / l)

Delivery by October 12

organic family Chemistry Hacks Window Cleaner

purenn organic family Chemistry Hacks Window Cleaner, 500 ml

  • Fights dirt & grease
  • Natural composition
  • With lavender
£5.89 £6.20 (£11.78 / l)

Delivery by October 12

organic family Power of two Window Cleaner

purenn organic family Power of two Window Cleaner, 500 ml

  • Fights dirt & grease
  • Vegan
  • With strawberry
£5.89 £6.20 (£11.78 / l)

Delivery by October 12

organic family Sensitive Winter Fairytale Dishwash Liquid

purenn organic family Sensitive Winter Fairytale Dishwash Liquid, 500 ml

  • For sensitive skin types
  • Removes oiliness & dirt particles
  • Free from aromas & fragrances
£4.81 £5.05 (£9.62 / l)

Delivery by October 12

organic family Best Chef Universal Surface Cleaner Fragrance-Free

purenn organic family Best Chef Universal Surface Cleaner Fragrance-​Free, 500 ml

  • Cleans surfaces
  • Plant-based formula
  • Concentrated
£6.20 (£12.40 / l)

Delivery by October 12

organic family Fragrance-Free Liquid Soap

purenn organic family Fragrance-​Free Liquid Soap, 500 ml

  • For sensitive skin
  • Plant-based formula
  • With aloe vera & calendula
£6.80 (£13.60 / l)

Delivery by October 12

purenn has made it their mission to develop detergents and cleaning products that have no negative impact on the environment. Thus, the products are 100% natural, contain no artificial dyes or fragrances and are safe for the skin and respiratory tract. Furthermore, the cleaning agents are formulated without genetically modified ingredients and are animal-friendly as well as gentle on the environment.